Thugs of Hindostan (Hindistan Eşkiyaları)-8

87 0
Özet
1795 yılında, Hint yarımadasının hala Hindutan ya da Hindostan olarak bilindiği yıllarda, İngiliz Doğu Hindistan ortaklığı devrededir. Gittikçe genişleyen ve Hindistan’ın büyük bölümüne egemen olan İngiliz Doğu Hindistan ortaklığı engel tanımaz gibi görünmektedir. Ancak bu durumdan rahatsız olanlar vardır. Hindistan’ın ünlü haydut grubu mücadeleye hazırdır. Khudabaksh Azaad isimli bir haydutun liderliğindeki grup, Hindistan’ı İngilizlerden kurtarmak ve özgürlüğünü garantilemek adına zorlu bir mücadeleye atılırlar. Britanyalı bir komutan olan John Clive ise bu haberi aldığında harekete geçmeye karar verir ve sinsi bir planı devreye sokar. Bu plan kapsamında komutan, Awadh’ın küçük çaplı bir haydutu olan Firangi Mallah’ı kullanmaya karar verir. Komutan Clive, Mallah’ı grubun içine sızması ve tehditi engellemesi için haydutların peşine salar. Ancak Firangi, bu süreçte kendini keşfettiği gibi ne yapmak istediğini de fark etmeye başlayacak ve tarafını seçmek zorunda kalacaktır…

Bollywood’un en yüksek bütçeli filmi olan kurgusal tarih filmi; Dangal, Süperstar ve Bir Zamanlar Hindistan’da gibi sevilen filmleriyle kendi ülkesinin sınırlarını aşıp Türkiye’deki seyircilerin de gönlüne taht kuran ünlü oyuncu Aamir Khan’ı başrolüne yerleştiriyor. Yönetmen koltuğunda Vijay Krishna Acharya’nın oturduğu filmin kadrosunda Khan’a, Amitabh Bachchan, Katrina Kaif, Sana Shaikh gibi isimler eşlik ediyor. Filmin senaryosunda da yönetmenin imzası bulunuyor.


Yorumum

Amir Khan filmi olarak nitelemek yanılgı olur. Zira film onun çizgisinden başka bir yerde konumlandırılabilecek nitelikte ve kadrosunda ayrıca bir başka ünlü aktör olan Amitabh Bachchan yer alıyor. Yine belli bir alt metin ve mesaj kaygısı içermekle birlikte kategori olarak aksiyon başlığı altına daha çok yanaşıyor. Hikâyenin gerçek olup olmadığı hakkında bir bilgim yok. Hint sinemasının yavaş yavaş yurt dışı izleyicilerine de erişim gibi bir derdi olmaya başladı ve Amir Khan bunun öncülüğünü yapıyor gibi, fakat seçilen hikâyeler bu yükü kaldıracak boyutta değil.

Filmin başlarında Amir Khan’ın filme dahil edildiği sahnedeki “eşekler hakkında” benzetme çok yerindeydi. Film boyunca duyduğumuz nice cümle Türkçe ile ciddi benzerlik içermesiyle birlikte “Hintlinin en büyük düşmanı yine bir Hintlidir” sözü de çok tanıdık geldi.

Amir Khan hayranı olarak tüm filmlerini gözü kapalı izlerim. Bu filmi de keza aynı şekilde izledim. Karayip korsanlarına benziyor serzenişlerini de katılmamak elde değil. Film bütçe olarak çok yüksek bütçeye sahip fakat kalite olarak 3 idiots, Dangal, Secret Superstar maalesef değil. İmdb puanı olarak 4 puan kesinlikle çok acımasız.

Puanım : 6,5/10


Fragman

Tepkin

Güzel
Yorumsuz
Komik
Korkunç
Sinirli
Vavvvvv

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir