Green Book (Yeşil Rehber)

74 0

Özet

“1962 yılında geçen filmde ünlü bir piyanist ve konser turu kapsamında onun şoförü olarak çalışan Tony’nin hikayesini anlatılıyor. Tony Lip, Bronx’taki bir İtalyan Amerikan mahallesinde yaşamaktadır. Ünlü Afro-Amerikalı piyanist Dr. Don Shirley ise konser turu için hazırlanmaktadır. Ünlü müzisyen tur kapsamında Manhattan’dan güneye doğru birçok yere gidecektir. Kendisi ile şehir şehir gezecek bir şoför arayışında olan Shirley, bir süredir işsiz olan Tony’yi işe alır. Tony, yolculuk sırasında Afro-Amerikalılar için güvenli olan güzergahları kullanabilmek için “Yeşil Rehber” isimli kılavuzdan yardım alır. Dr. Shirley ve Tony çıktıkları bu yolculukta ırkçılıkla ve tehlikeyle olduğu kadar beklenmedik nezaket ve iyilikle de karşılaşır. İkili bu zorlu yolculuklarında farklılıklarını bir kenara bırakmak ve kendilerini geliştirmek zorundadır…”

Kaynak:https://www.turkcealtyazi.org/mov/6966692/green-book.html

Yorumum

Harika bir film,130 dakikalık uzun sayılabilecek bir süresine rağmen sıkılmadan izledim. Konusunun gerçek kişi ve olaylardan olması, bir yol filmi olması, müzikler, dostluk, ırkçılığa yaklaşımı, çekimler vs her yönüyle şahane bir film. Viggo Mortensen bu film için yaklaşık 20 kg almış, tanımakta zorlandım.

Filmde en çok hoşuma giden unsurlardan biri de İtalyan ailesinin samimiyeti oldu. Onların gerçekte de olan bu aile birlikteliğine bayılıyorum. Tony Lip karakterinin delikanlılığına, Don Shirley karakterinin de asaletine ve piyano çalışına bayıldım desem yeridir. Bu filmle ilgili çok şey yazasım var ama siz en iyisi izleyin.Bu film kaçmaz.

Puanım : 9/10

Fragman

Tepkin

Güzel
Yorumsuz
Komik
Korkunç
Sinirli
Vavvvvv

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir