Kediler 9 canlıdır. İnanmıyorsan işte kanıtı

82 0

Yaklaşık 50 yıl önce  iskoçya’da, aberdeen üniversitesi’nde doğa tarihi profesörü sir arthur thompson “bilim bulmacaları” adında bir kitap yazdı. thompson bu kitabın bir bölümünü kedinin dokuz canlı oluşuna ayırmıştı. sir arthur, kedinin canlarından her birinin onun yaşam kurtarıcı özelliklerinden birinden kaynaklandığı tezini savunuyordu.

Mesela, 1. canının kedinin hep dört ayak üzerine düşmesinden geldiğine, bunun da onlara atalarından kalan bir tırmanma yeteneğinin sonucu olduğuna inanıyordu.

2. canı, karanlıkta hareket etme özelliğinin esası olan bıyıklarındaydı. ve bu o kadar önemliydi ki, onları kesmek kediyi bir süre için bile olsa güçsüz bırakmak anlamına gelebilirdi.

3.  canın kedinin uzun mesafelerden olağanüstü iyi koku alabilme özelliğinden geldiğini söyleyerek sürdürüyordu sir arthur.

4. canı da yine aynı ölçüde olağanüstü görme yeteneğinden geliyordu. profesörün dediğine göre, kulaklarının küçüklüğüne karşı, kedi, sesin geldiği yöne, en iyi bekçi köpeğinden iki kat daha hızlı dönebilirdi.

sir arthur, kedinin 5. canını onun şaşırtıcı görme yeteneğine bağlıyordu. dilleri destan olan karanlıkta görme yeteneğinin yanı sıra, bedenine oranla, en büyük gözlere sahip olan hayvan yine kediydi.

öte yandan, sir arthur kedinin 6. canını (çok uzaklara götürüldüğünde bile evinin yerini şaşırmadan bulabilme yeteneğini) onun şaşırtıcı fiziki özelliklerinden birine değil, hayvanın yön bulma duygusuna bağlıyordu. profesöre göre bu içgüdü, kedinin doğada yaşadığı zamanlarda hayatta kalabilmesi ve hem kendi güvenliği, hem de yuvada yalnız bırakılmış yavruların güvenliği için çok önemliydi.

sir arthur kedinin 7. canına geldiğinde, heralde kedi değil kendisi dokuz doğuruyordu. her neyse, bunu kedinin bedenine oranla bir gorilinkinden çok daha fazla olan tüylerini havaya dikip kabararak karşısındaki düşmana daha heybetli ve korkutucu görünebilme yeteneğine bağladı.

sir arthur 7. canı bulurken bu kadar güçlük çektikten sonra, sekizinci ve dokuzuncu can için geriye pek bir şey kalmamıştı. hatta bunların olup olmadığı belli değildi. her ne kadar bilimsel eserlerin başında, kedi dokuz canlıdır dese de, şimdi bizi dokuz canla baş başa bırakmıştı.

bazı kedi uzmanları, mistik sayının doğuda dokuz, batıda yedi olduğuna parmak basarak kitapta bu yüzden, kasıtlı olarak yedi canda kalınmış olabileceğini belirtmişlerdir.

Tepkin

Güzel
Yorumsuz
Komik
Korkunç
Sinirli
Vavvvvv

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir